Liceul Pedagogic “Vasile Lupu”, Iaşi
PROIECT DIDACTIC
Profesor coordonator: Purţuc Mariana Georgeta
Profesor metodist: Râpanu Marcela
Educatoare:Varvariuc Laura
Propunǎtor: Vieru Vlad
Instituţia de învǎţǎmânt:
Grǎdiniţa “Cuvioasa Paraschiva” Iaşi
2012
Data : 11.12.2012
Grupa :Mijlocie
C
Denumirea
activitǎţii: Educarea limbajului
Tema activitǎţii: Tradiţii şi obiceiuri de iarnǎ
Subiectul: Poezia
“Iarna”
Tipul
activitǎţii: predare-învǎţare
Mijloc de
realizare: memorizare
Scopul :
Dezvoltarea unei exprimări orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical
şi gramatical;
Obiective operaționale:
O1: Sǎ recite poezia clar,
corect şi expresiv;
O2: Sǎ raspundǎ corect la întrebǎrile adresate;
O3: Să transpună, prin desen, ideea poeziei;
Strategia
didacticǎ;
a)
Metode si procedee: conversaţia, explicaţia,
recitarea model, observaţia, exerciţiul, aprecierea verbalǎ;
b)
Modul
de organizare: frontal, individual;
c)
Material didactic folosit: scrisoarea, stimulente;
Material
bibliografic :
·
Curiculum pentru învǎţǎmântul
preşcolar” (3-6/7 ani) M.E.C.T.
Liliana,Ezechil,Mihaela,Păiși
Lăzărescu,Laborator preșcolar,V&I Integral,2002
Locul
desfǎşurarii : Sala de grupǎ
Durata : 20
minute
Evenimente
didactice
|
Continutul
stiintific
|
Strategii
didactice
|
Evaluare
|
||
Metode
|
Mijloace
|
Forme de organizare
|
|||
1. Momentul organizatoric
|
Aerisirea sǎlii de grupǎ, intrarea ordonatǎ
a copiilor şi aşezarea lor pe scaunelele.
|
Explicaţia
|
Frontal
|
||
2.Captarea atentiei
|
-Copii, astǎzi dimineaţǎ, când veneam
spre voi, m-am întâlnit cu poştaşul. El mi-a dat o scrisoare pentru voi din partea
lui Moş Craciun.
Se prezintǎ plicul.
Sǎ vedem ce scrie aici.
Deschid
plicul şi citesc scrisoarea.
„
Dragi copii, anul acesta în timp ce pregǎteam darurile pentru voi am compus
şi o poezie. Poezia se numeşte „Iarna”
Iarna cea geroasǎ
A sosit acum,
Bulgǎrii de zapadǎ
Işi fac loc pe drum
Veselia-i mare
Pentru noi cei mici,
Cǎ-alergam pe stradǎ
Ca nişte voinici.
Iarna mult frumoasǎ
La noi sǎ mai vii
Cǎci tu totdeauna,
Ne-aduci bucurii.
M-aş bucura tare
mult dacǎ voi aţi dori sǎ o învǎţaţi, iar eu promit sǎ nu vǎ uit.
Semneazǎ: Moş Craciun
-
Copii, v-a plǎcut poezia trimisǎ de Moş Craciun?
-
Vreţi sǎ o învǎtǎm?
|
Expunerea
Conversaţia
|
scrisoarea
|
Frontal
|
Evaluez capacitatea copiilor de a fi atenţi
Evaluez capacitatea copiilor de a
rǎspunde la întrebǎri
|
3.Anunţarea scopului şi a
obiectivelor
|
Dragi copii, deci,
astăzi vom învǎţa împreunǎ poezia „ Iarna”.
Vom recita clar, expresiv poezia, vom alcătui
propoziţii cu noile cuvinte şi expresii.
|
Expunerea
|
Frontal
|
Evaluez modul în care copiii au înţeles obiectivele activitǎţi
|
|
4.Reactualizarea cunoştintelor
|
-Care este titlul poeziei?
(Titlul poeziei este „Iarna”.)
Se explică cuvintele şi expresiile noi şi se alcǎtuiesc
propoziţii.
“geroasǎ” =foarte friguroasǎ;
|
Conversaţia
Explicaţia
|
frontal
|
Evaluez capacitatea copiilor de a rǎspunde la întrebǎri
Aprecieri verbale
|
|
5.Dirijarea învăţării
|
Voi recita model poezia
în întregime.
Acum sǎ învǎţǎm poezia împreunǎ!
Voi mai recita o data poezia cu tonul, mimica şi intonaţia
adecvatǎ;
Se va învăţa prima
strofă, se repetă împreună cu copiii de douǎ ori.
-Cine doreste sǎ recite
prima strofǎ?
-Voi solicita 2-3
copii.
- Voi continua
memorarea strofei a doua reluându-se cea anterioarǎ.
- Voi continua
memorarea strofei urmǎtoare repetând prima şi a doua strofă.
Se verifică corectitudinea versurilor recitate de copii.
|
Demonstraţia
Exerciţiul
|
Frontal
individual
Frontal
individual
|
Aprecieri pozitive asupra modului de participare în timpul memorǎrii
poeziei.
Evaluez capacitatea copiilor de a reproduce textul
Aprecieri frontale
şi individuale
|
|
6.Obţinerea performanţei şi asigurarea
conexiunii
|
Copiii vor primi o fişă
de lucru pe care sunt desenate douǎ peisaje unul de iarnă si unul de vara .Ei trebuie sǎ identifice
peisajul de iarna şi sǎ-l coloreze.
|
Conversaţia
Problematizarea
|
Frontal
Individual
Frontal
|
Evaluez modul în care copiii reuşesc sǎ rezolve sarcina primitǎ
|
|
7.Încheierea activitǎţii.
|
Se fixează titlul
poeziei şi se
fac aprecieri asupra participǎrii şi comportǎrii copiilor la activitate
Cred cǎ moşul va fi
foarte mulţumit şi mândru de voi,le
voi oferi stimulente.
|
Conversaţia
|
Stimulente
|
Frontal
individual
|
Evaluez întregul
comportament al copiilor
|
Scrisoarea de la
Moş Craciun :
„
Dragi copii, anul acesta în timp ce pregǎteam darurile pentru voi am compus şi
o poezie. Poezia se numeşte „Iarna”
Iarna
Iarna cea geroasǎ
A sosit acum,
Bulgǎrii de zapadǎ
Işi fac loc pe drum
Veselia-i mare
Pentru noi cei mici,
Cǎ-alergam pe stradǎ
Ca nişte voinici.
Iarna mult frumoasǎ
La noi sǎ mai vii
Cǎci tu totdeauna,
Ne-aduci bucurii.
M-aş bucura tare mult
dacǎ voi aţi dori sǎ o învǎţaţi, iar eu promit sǎ nu vǎ uit.
Semneazǎ: Moş Craciun
-
Copii, v-a plǎcut poezia trimisǎ de Moş Craciun?
- Vreţi sǎ o învǎtǎm? Fișa
de lucru
![](file:///C:/Users/Elev/AppData/Local/Temp/OICE_67F5ABFD-77B0-4B4B-A9A6-E22C6589E78B.0/msohtmlclip1/01/clip_image002.jpg)
![](file:///C:/Users/Elev/AppData/Local/Temp/OICE_67F5ABFD-77B0-4B4B-A9A6-E22C6589E78B.0/msohtmlclip1/01/clip_image004.jpg)
![](file:///C:/Users/Elev/AppData/Local/Temp/OICE_67F5ABFD-77B0-4B4B-A9A6-E22C6589E78B.0/msohtmlclip1/01/clip_image002.jpg)
![](file:///C:/Users/Elev/AppData/Local/Temp/OICE_67F5ABFD-77B0-4B4B-A9A6-E22C6589E78B.0/msohtmlclip1/01/clip_image004.jpg)
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu