sâmbătă, 26 ianuarie 2013

Proiect matematica



PROIECT DIDACTIC


Profesor coordonator: Mariana-Georgeta   Purţuc
Profesor metodist:Amalia Romila
Educatoare:Ana Fodor
Elev propunător:Vieru Vlad



DATA:13.11.2012
INSTITUŢIA:Gradiniţa “Cuvioasa Parascheva”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL:Domeniul Ştiintă
DENUMIREA ACTIVITĂŢII:Activitate matematică
GRUPA:Mare
MIJLOC DE REALIZARE:Joc didactic
TIPUL ACTIVITĂŢII:Consolidare
TEMA:Şirul crescător şi descrescător
SUBTEMA:Aşezarea obiectelor după mărime,lungime şi grosime;
SCOPUL:Consolidarea deprinderii de a aranja obiectele după mărime,lungime şi grosime;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
-să folosească un limbal matematic adecvat;
-să descrie insuşirile obiectelor;
-să clasifice obiectele(creioanele,cărţile şi panglicile)după diverse criterii;
-să ordoneze obiectele unei grupe care au aceeaşi formă,dar dimensiuni diferite.
ELEMENTE DE JOC:Aplauze,surpriza.
SARCINĂ DIDACTICĂ :Gruparea obiectelor după criteriile date (MARE-MIC,LAT-ÎNGUST,SUBŢIRE-GROS);
STRATEGIA DIDACTICĂ
a)  Metode si procedee didactice:conversaţia,demonstraţia,exerciţiul, jocul.
b) Mijloace de invaţământ:creioane,cărţi,panglici,pixuri,caiete.
c)  Modul de organizare:frontal,individual.

LOCUL DE DESFĂŞURARE:Sala de grupă
RESURSE UMANE:preşcolarii grupei mari,eleva practicantă
RESURSE TEMPORALE:30-35 minute
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
-M.Neagu,S.Beraru,Activităţi matematice,Editura ASIS,1995
-V.Paduraru(coordonator),Activităţi matematice in invăţământul preşcolar,Editura Polirom 1999.

Nr. crt.
Etapele lecţiei
Conţinutul instructiv-educativ
Strategia didactică
Evaluare
Metode şi procedee didactice
Mijloace de invăţamânt
Modul de organizare
1.
Momentul organizatoric
-se pregateşte sala de grupă;
-se aranjează mobilierul;
-pregătirea materialelor necesare pentru activitate;
-intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă;




2.
Captarea atenţiei
Se va realiza prin intrarea in sala de grupă a unui şcolar care va avea un ghiozdan cu cărti,creioane colorate şi pănglicuţe de diferite mărimi amestecate.Acesta îi va ruga pe copii să îl ajute să pună obiectele pe categorii.
Conversaţia

Frontal
Individual
Evaluez răspunsul copiilor dat la intrebări.
3.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
<<Copii,astăzi la activitate matematică vom invaţa să ordonăm aceste obiecte crescător şi descrescător în funcţie de mărime,lungime şi grosime.>>
Conversaţia
Cărţi,creioane şi panglici.
Frontal

4.
Prezentarea continuţului şi dirijarea invăţării


a)Explicarea şi demonstrarea regulilor de joc


b)Executarea jocului de probă
Dupa ce discut cu copiii ,incep jocul.





Un copil va veni la mine,îşi va alege o categorie de obiecte pe care le va aşeza crescător/descrescător.

Un copil va veni la mine,va lua o categorie de obiecte pe care o va ordona crescător/descrescător.
Exemplu:Eu am ales categoria creioanelor.Voi ordona aceste creioane crescător,de la cel mai mic la cel mai mare.
Dacă sarcina este rezolvată corect copilul primeşte aplauze.








Demonstraţia



Exerciţiul
Cărţi,creioane şi panglici.






Frontal



Individual
Evaluez cunoştinţele copiilor cu privire la ordonarea crescătoare şi descrescătoare a obiectelor.
5.
Desfăşurarea propriu-zisă a jocului
Sub conducerea elevei practicante,copiii vor veni la masa cu obiecte,îşi vor alege o categorie pe care o vor aşeza crescător sau descrescător.
Jocul
Exerciţiul
Conversaţia
Cărţi,creioane şi panglici.




Individual
Evaluez capacitatea de a aşeza obiectele in ordine crescătoare /descrescătoare in fucţie de mărime,lungime şi grosime.
6.
Complicarea jocului
Voi cere copiilor să îmi dea cel mai mic creion,cea mai groasă carte, si un caiet.La fiecare categorie voi mai adăuga una corespunzătoare.Spre exemplu la creioane voi adăuga o categorie cu pixuri de diferite lungimi.Voi cere copiilor să îmi ordoneze in ordine crescătoare creioanele,iar pixurile in ordine descrescătoare.




Elemente de problematizare

Conversaţia





Creioane,pixuri,
cărţi,
caiete,panglici.

Evaluez capacitatea copiilor de a aşeza cele două categorii de obiecte crescător şi descrescător.
7.
Incheierea activităţii
Voi face aprecieri generale şi individuale asupra modului în care au răspuns şi s-au comportat copiii la activitate.
Conversaţia

Frontal

Individual
Evaluez întreg comportamentul copiilor.





Un comentariu: