sâmbătă, 26 ianuarie 2013

Proiect matematica



PROIECT DIDACTIC


Profesor coordonator: Mariana-Georgeta   Purţuc
Profesor metodist:Amalia Romila
Educatoare:Ana Fodor
Elev propunător:Vieru Vlad



DATA:13.11.2012
INSTITUŢIA:Gradiniţa “Cuvioasa Parascheva”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL:Domeniul Ştiintă
DENUMIREA ACTIVITĂŢII:Activitate matematică
GRUPA:Mare
MIJLOC DE REALIZARE:Joc didactic
TIPUL ACTIVITĂŢII:Consolidare
TEMA:Şirul crescător şi descrescător
SUBTEMA:Aşezarea obiectelor după mărime,lungime şi grosime;
SCOPUL:Consolidarea deprinderii de a aranja obiectele după mărime,lungime şi grosime;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
-să folosească un limbal matematic adecvat;
-să descrie insuşirile obiectelor;
-să clasifice obiectele(creioanele,cărţile şi panglicile)după diverse criterii;
-să ordoneze obiectele unei grupe care au aceeaşi formă,dar dimensiuni diferite.
ELEMENTE DE JOC:Aplauze,surpriza.
SARCINĂ DIDACTICĂ :Gruparea obiectelor după criteriile date (MARE-MIC,LAT-ÎNGUST,SUBŢIRE-GROS);
STRATEGIA DIDACTICĂ
a)  Metode si procedee didactice:conversaţia,demonstraţia,exerciţiul, jocul.
b) Mijloace de invaţământ:creioane,cărţi,panglici,pixuri,caiete.
c)  Modul de organizare:frontal,individual.

LOCUL DE DESFĂŞURARE:Sala de grupă
RESURSE UMANE:preşcolarii grupei mari,eleva practicantă
RESURSE TEMPORALE:30-35 minute
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
-M.Neagu,S.Beraru,Activităţi matematice,Editura ASIS,1995
-V.Paduraru(coordonator),Activităţi matematice in invăţământul preşcolar,Editura Polirom 1999.

Nr. crt.
Etapele lecţiei
Conţinutul instructiv-educativ
Strategia didactică
Evaluare
Metode şi procedee didactice
Mijloace de invăţamânt
Modul de organizare
1.
Momentul organizatoric
-se pregateşte sala de grupă;
-se aranjează mobilierul;
-pregătirea materialelor necesare pentru activitate;
-intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă;




2.
Captarea atenţiei
Se va realiza prin intrarea in sala de grupă a unui şcolar care va avea un ghiozdan cu cărti,creioane colorate şi pănglicuţe de diferite mărimi amestecate.Acesta îi va ruga pe copii să îl ajute să pună obiectele pe categorii.
Conversaţia

Frontal
Individual
Evaluez răspunsul copiilor dat la intrebări.
3.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
<<Copii,astăzi la activitate matematică vom invaţa să ordonăm aceste obiecte crescător şi descrescător în funcţie de mărime,lungime şi grosime.>>
Conversaţia
Cărţi,creioane şi panglici.
Frontal

4.
Prezentarea continuţului şi dirijarea invăţării


a)Explicarea şi demonstrarea regulilor de joc


b)Executarea jocului de probă
Dupa ce discut cu copiii ,incep jocul.





Un copil va veni la mine,îşi va alege o categorie de obiecte pe care le va aşeza crescător/descrescător.

Un copil va veni la mine,va lua o categorie de obiecte pe care o va ordona crescător/descrescător.
Exemplu:Eu am ales categoria creioanelor.Voi ordona aceste creioane crescător,de la cel mai mic la cel mai mare.
Dacă sarcina este rezolvată corect copilul primeşte aplauze.








Demonstraţia



Exerciţiul
Cărţi,creioane şi panglici.






Frontal



Individual
Evaluez cunoştinţele copiilor cu privire la ordonarea crescătoare şi descrescătoare a obiectelor.
5.
Desfăşurarea propriu-zisă a jocului
Sub conducerea elevei practicante,copiii vor veni la masa cu obiecte,îşi vor alege o categorie pe care o vor aşeza crescător sau descrescător.
Jocul
Exerciţiul
Conversaţia
Cărţi,creioane şi panglici.




Individual
Evaluez capacitatea de a aşeza obiectele in ordine crescătoare /descrescătoare in fucţie de mărime,lungime şi grosime.
6.
Complicarea jocului
Voi cere copiilor să îmi dea cel mai mic creion,cea mai groasă carte, si un caiet.La fiecare categorie voi mai adăuga una corespunzătoare.Spre exemplu la creioane voi adăuga o categorie cu pixuri de diferite lungimi.Voi cere copiilor să îmi ordoneze in ordine crescătoare creioanele,iar pixurile in ordine descrescătoare.




Elemente de problematizare

Conversaţia





Creioane,pixuri,
cărţi,
caiete,panglici.

Evaluez capacitatea copiilor de a aşeza cele două categorii de obiecte crescător şi descrescător.
7.
Incheierea activităţii
Voi face aprecieri generale şi individuale asupra modului în care au răspuns şi s-au comportat copiii la activitate.
Conversaţia

Frontal

Individual
Evaluez întreg comportamentul copiilor.





miercuri, 23 ianuarie 2013

Proiect memorizare


Liceul Pedagogic “Vasile Lupu”, Iaşi




PROIECT DIDACTIC





Profesor coordonator: Purţuc Mariana Georgeta
Profesor metodist: Râpanu Marcela
Educatoare:Varvariuc Laura
Propunǎtor: Vieru Vlad
Instituţia de învǎţǎmânt: Grǎdiniţa “Cuvioasa Paraschiva” Iaşi


2012
Data : 11.12.2012
Grupa :Mijlocie C
Denumirea activitǎţii: Educarea limbajului
Tema activitǎţii:  Tradiţii şi obiceiuri de iarnǎ
Subiectul: Poezia “Iarna”
Tipul activitǎţii: predare-învǎţare
Mijloc de realizare: memorizare
Scopul : Dezvoltarea unei exprimări orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical şi gramatical;
Obiective operaționale:
    O1:  Sǎ recite poezia clar, corect şi expresiv;
O2:  Sǎ raspundǎ corect la întrebǎrile adresate;
O3:  Să transpună, prin desen, ideea poeziei;

Strategia didacticǎ;
a)    Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, recitarea model, observaţia, exerciţiul, aprecierea verbalǎ;
b)    Modul de organizare: frontal, individual;
c)     Material didactic folosit: scrisoarea, stimulente;


Material bibliografic :
·       Curiculum pentru învǎţǎmântul preşcolar” (3-6/7 ani) M.E.C.T.
Liliana,Ezechil,Mihaela,Păiși Lăzărescu,Laborator preșcolar,V&I Integral,2002

Locul desfǎşurarii : Sala de grupǎ
Durata : 20 minute



Evenimente didactice
Continutul stiintific
Strategii didactice
Evaluare
Metode
Mijloace
Forme de organizare
1. Momentul organizatoric
 Aerisirea sǎlii de grupǎ, intrarea ordonatǎ a copiilor şi aşezarea lor pe scaunelele.  

Explicaţia


Frontal

2.Captarea atentiei




-Copii, astǎzi dimineaţǎ, când veneam spre voi, m-am întâlnit cu poştaşul. El mi-a dat o scrisoare pentru voi din partea lui Moş Craciun.  
Se prezintǎ plicul.
Sǎ vedem ce scrie aici.

Deschid plicul şi citesc scrisoarea.

„ Dragi copii, anul acesta în timp ce pregǎteam darurile pentru voi am compus şi o poezie. Poezia se numeşte „Iarna”

 

Iarna cea geroasǎ

A sosit acum,

Bulgǎrii de zapadǎ

Işi fac loc pe drum

Veselia-i mare

Pentru noi cei mici,

Cǎ-alergam pe stradǎ

Ca nişte voinici.

 

Iarna mult frumoasǎ

La noi sǎ mai vii

Cǎci tu totdeauna,

Ne-aduci bucurii.


 

 M-aş bucura tare mult dacǎ voi aţi dori sǎ o învǎţaţi, iar eu promit sǎ nu vǎ uit.

                Semneazǎ: Moş Craciun

- Copii, v-a plǎcut poezia trimisǎ de Moş Craciun?

- Vreţi sǎ o învǎtǎm?




Expunerea




Conversaţia















scrisoarea








Frontal


















Evaluez capacitatea copiilor de a fi atenţi






Evaluez capacitatea copiilor de a
rǎspunde la întrebǎri

3.Anunţarea scopului şi a obiectivelor
Dragi copii, deci, astăzi vom  învǎţa  împreunǎ poezia „ Iarna”.
Vom  recita clar, expresiv poezia, vom alcătui propoziţii cu noile cuvinte şi expresii.

 Expunerea



Frontal


Evaluez modul în care copiii au înţeles obiectivele activitǎţi
4.Reactualizarea cunoştintelor

-Care este titlul poeziei?
(Titlul poeziei este „Iarna”.)
Se explică cuvintele şi expresiile noi şi se alcǎtuiesc propoziţii.
geroasǎ” =foarte friguroasǎ;




Conversaţia

Explicaţia








frontal
Evaluez capacitatea copiilor de a rǎspunde la întrebǎri

Aprecieri verbale

5.Dirijarea învăţării
Voi recita model poezia în întregime.
   Acum sǎ învǎţǎm poezia împreunǎ!
Voi mai recita o  data poezia cu tonul, mimica şi intonaţia adecvatǎ;
Se va învăţa prima strofă, se repetă împreună cu copiii de douǎ ori.
-Cine doreste sǎ recite prima strofǎ?
-Voi solicita 2-3 copii.
- Voi continua memorarea strofei a doua reluându-se cea anterioarǎ.
- Voi continua memorarea strofei urmǎtoare repetând prima şi a doua strofă.
Se verifică corectitudinea versurilor recitate de copii.


Demonstraţia



Exerciţiul




















Frontal



individual





Frontal


individual






Aprecieri pozitive asupra modului de participare în timpul memorǎrii poeziei.



Evaluez capacitatea copiilor de a reproduce textul

Aprecieri frontale
şi individuale
6.Obţinerea performanţei şi asigurarea conexiunii

Copiii vor primi o fişă de lucru pe care sunt desenate douǎ peisaje unul de iarnă si unul de vara .Ei trebuie sǎ identifice peisajul de iarna şi sǎ-l coloreze.
Conversaţia

Problematizarea








Frontal

Individual

Frontal



Evaluez modul în care copiii reuşesc sǎ rezolve sarcina primitǎ
7.Încheierea activitǎţii.
Se fixează titlul poeziei şi se fac aprecieri asupra participǎrii şi comportǎrii copiilor la activitate  
Cred cǎ moşul va fi foarte mulţumit şi  mândru de voi,le voi oferi stimulente.


Conversaţia




Stimulente

Frontal


individual


Evaluez întregul comportament al copiilor





Scrisoarea de la  Moş Craciun :

„ Dragi copii, anul acesta în timp ce pregǎteam darurile pentru voi am compus şi o poezie. Poezia se numeşte „Iarna”

 

Iarna

 

Iarna cea geroasǎ

A sosit acum,

Bulgǎrii de zapadǎ

Işi fac loc pe drum

 

Veselia-i mare

Pentru noi cei mici,

Cǎ-alergam pe stradǎ

Ca nişte voinici.

 

Iarna mult frumoasǎ

La noi sǎ mai vii

Cǎci tu totdeauna,

Ne-aduci bucurii.


 

             M-aş bucura tare mult dacǎ voi aţi dori sǎ o învǎţaţi, iar eu promit sǎ nu vǎ uit.

                Semneazǎ: Moş Craciun

- Copii, v-a plǎcut poezia trimisǎ de Moş Craciun?

- Vreţi sǎ o învǎtǎm?Fișa de lucru